-0.3 C
New York
Wednesday, November 29, 2023

Buy now

Rriten tensionet në Kiev për statusin e luftës/ Zelensky: Konflikti me Rusinë nuk është në “ngërç”

Ndarjet e dukshme midis presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky dhe komandës së tij ushtarake po bëhen gjithnjë e më publike, pas një përplasjeje mbi gjendjen në luftën me Rusinë.

Igor Zhovka, nënkryetari i zyrës së Zelensky, të shtunën dënoi një reagim të shefit ushtarak të Ukrainës se lufta me Rusinë është në një “ngërç”.

Ai po i përgjigjej një interviste me shefin ushtarak Valery Zaluzhny, i cili i tha The Economist të mërkurën se “ne kemi arritur nivelin e teknologjisë që na fut në një ngërç” dhe “me shumë mundësi nuk do të ketë përparim të thellë” në luftë.

Tensionet vijnë në një moment kyç të luftës, me kundërsulmimin e ngadalshëm të Kievit dhe shpërthimin e dhunës në Lindjen e Mesme, duke shkaktuar frikë se ndihma financiare dhe ushtarake perëndimore mund të fillojë të përhapet.

Zelensky gjithashtu nuk u pajtua me vlerësimin e Zaluzhnyit gjatë një konference për shtyp me Presidenten e Komisionit të BE-së Ursula von der Leyen të shtunën, por pranoi se njerëzit janë “të lodhur” pas 18 muajsh luftë në vend.

“Njerëzit janë të lodhur. Të gjithë janë të lodhur. Ka mendime të ndryshme. Të gjithë janë njerëz, pavarësisht statusit… Por nuk është një ngërç. Këtë e theksoj edhe një herë. Ne kemi folur tashmë për këtë. Ky nuk është një lloj lajmi”, tha Zelensky.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit