14.5 C
New York
Saturday, September 23, 2023

Buy now

Rreth 10 mijë të zhdukur pas përmbytjeve në Libi

Përmbytjet e mëdha të shkaktuara nga stuhia Daniel kanë pasur një efekt shkatërrues në Libinë lindore.

Aty janë lënë gjurmë shkatërrimi që do të jetë e vështirë të riparohet në mes të paqëndrueshmërisë politike të vendit.

Rreth 3 mijë njerëz kanë vdekur, ndërsa rreth 10 mijë persona janë ende të zhdukur, ndërsa thuhet se numri i të vdekurve mund të rritet ndjeshëm.

Qyteti Derna i Libisë lindore është ende kryesisht i ndërprerë pasi aksesi në rrugë nuk është siguruar ende, dhe interneti dhe energjia aty janë të fikura.

Në këtë qytet, numri i të vdekurve, i të zhdukurve dhe të zhvendosurve pritet të rritet, raporton Aljazeera.com.

Stuhia goditi qytetet Bengazi, Susa, Bayda dhe al-Marj, ndër të tjera, të dielën dhe të hënën, por qyteti port i Derna-s mbajti peshën kryesore.

Disa vende, duke përfshirë Algjerinë, Egjiptin, Iranin, Tunizinë, Turqinë dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, thanë se ishin të gatshëm të dërgonin ndihmë humanitare dhe personel për të ndihmuar në përpjekjet e kërkimit dhe shpëtimit.

Deri më tani, reaguesit e urgjencës – punonjës qeveritarë, ushtarakë, vullnetarë dhe banorë lokalë – kanë gërmuar nëpër rrënoja për të shpëtuar të gjallët dhe për të gjetur të vdekurit.

Autoritetet kanë vendosur pajisje të rënda, duke përfshirë ekskavatorë, por marrja e aksesit në zonat e prekura rëndë mbetet një sfidë.

Dbeibah njoftoi të martën se një aeroplan ndihmash që mbante 14 ton furnizime, ilaçe, pajisje dhe personel mjekësor është nisur për në Bengazi.

Të ngjashme

107,454FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit