2.7 C
New York
Thursday, February 22, 2024

Buy now

Rexhepi takon kryediplomaten malazeze, në fokus bashkëpunimi ndërkufitar

Zëvendëskryeministrja e Kosovës, Emilja Rexhepi, ka zhvilluar takim me ministren e Punëve të Jashtme të Malit të Zi, Maida Gorçeviq.

Përmirësimi i bashkëpunimit në mes të Prishtinës dhe Podgoricës ka qenë në fokus të bisedës me tyre, por jo edhe tema e vetme.

“Parasegjithash folëm për bashkëpunimin ndërkufitar, shfrytëzimin e fondeve të IPA, sundimin e ligjit dhe forcimin e lidhjeve tona ekonomike”, ka shkruar Gorçeviq.

Ajo më tej ka shkruar edhe për anëtarësimin e vendit të saj në Bashkimin Evropian, që thotë se do të ishte përparësi për vendet tjera të Ballkanit Perëndimor.

“Anëtarësimi I Malit të Zi në Be do të jetë në interes ë të gjitha vendeve të rajoni sepse Mali I Zi do të avokojë dhe përfaqësojë zgjerimin e mëtejshëm sipas principit të regatës dhe do të japë mbështetje për fqinjët në përmbushjen e detyrave në procesin negociues”, ka përfunduar ajo.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit