11.4 C
New York
Sunday, April 14, 2024

Buy now

Raportohet se kryeministri i Haitit i ka mbijetuar tentim-vrasjes

- Advertisement -

Zyrtarët në Haiti kanë thënë se një sulmues ka tentuar të vrasë kryeministrin e këtij shteti, Ariel Henry, gjatë një organizimi për të shënuar përvjetorin e pavarësisë.

Incidenti ka ndodhur të shtunën, pasi Henry ka arritur në një kishë në qytetin Gonaives.

Në disa fotografi të publikuara online, është parë se kryeministri dhe anëtarët e sigurimit kanë tentuar të hyjnë sa më shpejt në makinë, si pasojë e të shtënave masive.

Situata e sigurisë në këtë shtet është përkeqësuar prej vrasjes së presidentit, Jovenel Moise, në korrik të vitit të kaluar.

Henry është zotuar se do të shtypë bandat e fuqishme, të cilat besohet se janë fajtore për kidnapime dhe kontrollim të furnizimeve me gaz, gjë që ka përballur shtetin me mungesa.

Zyra e kryeministrit ka thënë se “banditët dhe terroristët” kanë qenë mbrapa tentimeve për vrasje, dhe se janë lëshuar disa fletarreste për të dyshuarit.

Henry është bërë udhëheqës i shtetit pas vrasjes së Moise.

Shkaqet e vrasjes së tij nuk dihen ende.

Autoritetet nuk kanë bërë të ditur ndonjë datë të saktë se kur do të zgjidhet presidenti i ri.

Rritja e shkallës së dhunës dhe situata ekonomike, bashkë me disa katastrofa natyrore, kanë bërë që shumë banorë të Haitit të kërkojnë mundësi për jetesë më të mirë në vende tjera.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit