1.8 C
New York
Wednesday, December 6, 2023

Buy now

Pse sheqeri ju dëmton lëkurën?

Ngrënia e tepërt e sheqerit mund të bëjë kërdi në shëndetin e lëkurës tuaj, duke luajtur një rol në zhvillimin ose përkeqësimin e kushteve të lëkurës si psoriasis dhe aknet.

Tejkalimi i sheqerit mund të shkaktojë edhe shenja të plakjes së parakohshme si vija të holla dhe varje.

Kjo është në krye të rritjes potenciale të rrezikut tuaj për sëmundje si diabeti i tipit 2 dhe sëmundjet e zemrës.

Kur bëhet fjalë për plakjen, sheqeri ka një efekt të veçantë në lëkurë përmes një procesi të quajtur glikacion.

Glikimi është një proces me të cilin molekulat e sheqerit lidhen me proteinat, lipidet ose acidet nukleike.

Poashtu ngrënia e tepërt e sheqerit mund t’iu shkaktojnë akne në fytyrë dhe trup.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit