11.4 C
New York
Sunday, April 14, 2024

Buy now

Pse ndjehemi gjatë gjithë kohës të lodhur?

- Advertisement -

Gjumi është diçka që të gjithë e dimë se është tejet i rëndësishëm.

Ekziston një ide kulturore se nëse flini për një kohë të gjatë, për gjatë natës do ju bëj më dembel dhe më të lodhur, por në fakt kjo nuk është e vërtet.

Ja çfarë duhet të dini kur ndjeheni gjatë gjithë kohës të lodhur, raporton “Huff Post”.

Nuk jeni duke fjetur mjaftueshëm, sigurisht, ju ndoshta e dini këtë gjë. Por, një gjë duhet të dini, shoqëria jonë vuan nga mungesa e gjumit. Mjekët dhe neurologët thonë se ne kemi nevojë për 7 deri 9 orë gjumë, ndërsa të gjithë marrin më pak se sa që duhet.

Nuk ushtroni sa duhet, ose aspak dhe nuk jeni duke ngrënë mjaftueshëm ushqim të shëndetshëm, studim pas studimi kanë treguar se aktiviteti fizik e rrit gjumin e thellë dhe të mirë. Po ashtu, studime të ngjashme kanë gjetur se edhe ushqimet e shëndetshme si fruta dhe perime qojnë deri në gjumë të mirë.

Jeni duke përdorur ilaçe, ilaçet janë një faktor i madh që qon deri tek mos gjumi i mjaftueshëm e sidomos, ilaçet e qetësimi apo edhe anti depresantët.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit