23.2 C
New York
Tuesday, May 28, 2024

Buy now

Pse disa njerëz nuk e gjejnë dot dashurinë e vërtetë? Shkenca jep disa arsye

- Advertisement -

Shumë prej jush mbase nuk e dinë akoma arsyen pse nuk keni dikë në krah.

Ne do t’ju vijmë në ndihmë me disa arsye të cilat ju pengojnë të krijoni marrëdhënie të gjata dhe harmonike.

Ju e idealizoni një marrëdhënie

Të gjithë kanë idetë e tyre për një lidhje të përsosur: dikush mund të frymëzohet nga një film romantik dhe dikush tjetër mund të frymëzohet nga një libër. Ëndrra e njerëzve është që këto histori dashurie të bëhen të vërteta. Nuk ka marrëdhënie ideale dhe nuk ka çifte të përsosura.

Çfarë duhet të bëni: Ju duhet të kuptoni se partneri juaj është një person i vërtetë, jo një karakter i një libri. Pra, kur i vëzhgoni ata në një marrëdhënie, ata bëjnë gabime si çdo njeri tjetër.

Nuk keni respekt për veten

Respektimi i vetes dhe njerëzve të tjerë është baza e çdo marrëdhënieje. A mund ta doni vërtet një person që nuk e respekton veten? Nëse lidheni me një person, por nuk keni respekt për veten kjo gjë do të reflektohet edhe në marrëdhënie.

Shembull: Karakteri i Kate Winslet në “The Holiday” e cila ra në dashuri me një person që e përdori për besnikërinë dhe talentin e saj. Gjithçka ndryshoi kur ajo vendosi që të shpëtohej nga varësia e saj e dashurisë. Ajo ndryshoi njerëzit rreth saj derisa ajo gjeti interesa të reja dhe një dashuri të re.

Çfarë duhet të bëni: Në fillim, ju duhet të gjeni vetë mbështetjen tuaj të brendshme për të ndihmuar veten kur jeni i pikëlluar dhe në depresion. Mendoni për arritjet, hobit ose parimet tuaja udhëzuese. Çdo gjë që është e rëndësishme për ju dhe që ju ndihmon t’ia dini vlerën vetes. Mos lejoni që dikush t’ju bëjë të dyshoni në rëndësinë tuaj.

Shkelni mbi privatësinë e të tjerëve

Ekziston një mendim se teknikat e manipulimit mund të ndihmojnë në rregullimin e një marrëdhënieje. Por askujt nuk i pëlqen të manipulohet, apo edhe më keq, kur dikush përpiqet të na ndryshojë.

Shembull: Karakteri i Rosamund Pike në “Gone Girl” e cila donte të dënonte burrin e saj për të mashtruar aq shumë, saqë ajo e bëri atë kukullën e saj, duke e detyruar atë të kalonte nëpër shumë sfida. Natyrisht, pasi u ai kthye, ajo e kuptoi se dashuria dhe besimi i burrit të saj ishin zhdukur dhe se ishte i frikësuar për jetën e tij.

Çfarë duhet të bëni: Në çdo marrëdhënie, duhet të veproni brenda kufijve të caktuar. Ata përfundojnë ku fillojnë kufijtë e njerëzve të tjerë. Nëse nuk ju pëlqen sjellja e partnerit tuaj dhe ata e dinë këtë gjë, por ende nuk duan të ndryshojnë asgjë, ju duhet të bëni një zgjedhje: të qëndroni me ta ose të largoheni. Ndryshimi i një personi që nuk dëshiron të ndryshojë është i pamundur.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit