24.2 C
New York
Sunday, June 23, 2024

Buy now

Protesta në Izrael, kërkohet kthimi i pengjeve të mbetura dhe zgjedhje të reja

- Advertisement -

Mijëra njerëz po mbajnë demonstrata në të gjithë Izraelin, duke i bërë thirrje qeverisë të sigurojë një marrëveshje për lirimin e pengjeve të mbetura në Gaza.

Në Tel Aviv, demonstruesit u mblodhën në një shesh të njohur joformalisht si Sheshi i pengjeve, duke mbajtur fotografitë e pengjeve së bashku me tabelat që shkruanin: “Sillini në shtëpi tani”.

Më parë, turma gjithashtu pranoi shpëtimin e të shtunës të katër pengjeve nga Gaza dhe brohoriti ushtrinë izraelite për sigurimin e lirimit të tyre.

Shumë po kërkojnë gjithashtu zgjedhje të reja, duke thënë se qeveria aktuale e kryeministrit Benjamin Netanyahu duhet të largohet.

Netanyahu përballet me një presion politik të brendshëm në rritje, duke përfshirë dorëheqjen e mundshme të një anëtari kryesor në qeverinë e emergjencës të vendit gjatë kohës së luftës.

Izraeli ka shpëtuar këtë të shtunë katër pengje të gjalla nga Gaza. Ata janë në gjendje të mirë shëndetësore, kanë deklaruar autoritetet izraelite.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit