13.2 C
New York
Thursday, February 29, 2024

Buy now

Protesta masive në Madrid kundër amnistisë për separatistët katalanas

Dhjetëra mijëra demonstrues dolën në rrugët e Madridit të dielën në përgjigje të një thirrjeje të opozitës konservatore të Spanjës, për të protestuar kundër planeve për të dhënë amnisti për liderët e lëvizjes separatiste katalane.

Policia vendosi numrat në Plaza de España në 45 mijë, ndërsa Partia Popullore Konservatore (PP) e udhëhequr nga Alberto Núñez Feijóo pretendoi se 70 mijë protestues kishin dalë.

Legjislacioni i amnistisë i paraqitur nga kryeministri Pedro Sánchez, kreu i Partisë Socialiste të Punëtorëve Spanjoll (PSOE), ka pastruar pengesat fillestare në parlament. Pritet të kalojnë disa muaj përpara se masa të bëhet ligj.

Shumica e spanjollëve ishin kundër masës, tha Feijóo. PP synonte të shpëtonte demokracinë përmes opozitës së saj, shtoi ai.

“Askush nuk do të na detyrojë një vend për të cilin ne nuk kemi votuar,” i thirri ai turmës, e cila brohoi: “Sanchez tradhtar”, “Sánchez në burg” dhe “Jo amnistisë”.

Sánchez premtoi amnistinë dhe bëri lëshime të tjera për separatistët në këmbim të mbështetjes së tyre në një votim në parlament në mes të nëntorit që e lejoi atë të formonte një qeveri pas zgjedhjeve të parakohshme në korrik.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit