1.6 C
New York
Thursday, December 7, 2023

Buy now

Ponosh: Vuçiqit i ka humbur rruga në oborr, sidomos pas rastit të Banjskës

Aleksandar Vuçiq mëngjesin e djeshëm ka debatuar sërish me opozitën në TV Prva.

“Megjithatë, ai nuk e përmend më shkrirjen e tankeve, pasi unë i kam paraqitur provat publikut se ai i ka shitur ato tanke vite pasi u largova nga Ushtria. Unë jam ende duke pritur me durim provat e tij që i kam shkrirë para kësaj. Po pres”– i tha Danasit Zdravko Ponosh, lider i lëvizjes Zemra.

Ponosh i komentoi fyerjet e drejtuara ndaj tij nga presidenti i Serbisë gjatë paraqitjes së tij të ftuar në TV Prva, se ai është një jeniçer që edhe më ashpër se kroatët kërkon që BE-ja të vendosë sanksione ndaj Serbisë.

“Ky aludim i Andriqit për mua për jeniçerët nuk ishte veçanërisht i qartë”, thotë Ponoah.

“Nuk më kanë rrëmbyer dhe çuar në ushtri në moshën 15-vjeçare. Ky ishte vullneti im. Besoj se mund ta krahasojë me atë kur shkoi Shesheli me dëshirën e tij në moshën 20 vjeçare. Ndryshimi është se unë kam marrë hua një uniformë, pushkë dhe libra, kurse ai ka marrë hua një çadër, një burek dhe një apartament. Unë jam serb, ortodoks, nga lindja. Unë nuk kam ndryshuar asgjë. Ai është një radikal me bindje, mendoj. Ai nuk ndryshoi asgjë. Por ne sigurisht nuk jemi jeniçer, as ai e as unë” – thotë Ponosh.

Siç shton ai, Vuciq po tenton të largojë vëmendjen nga disa gjëra të rëndësishme që po e shtyjnë me sulme kaq të çuditshme ndaj opozitës”.

“Kërkesa e deklaruar publikisht e Scholz-it, Macron-it, Melonit për njohjen de facto të Kosovës. Në fakt, atij i kërkohet të dorëzojë atë që ka shitur. Problemi i tij është se tani është thënë publikisht nga adresa të tilla. Ai e di se çfarë u ka premtuar ndërsa ata ia kanë thënë vetëm atij”, tha ai

“Kam insistuar në përgjegjësinë e Vuçiqit, sepse ai e solli vendin në këtë situatë, veçanërisht për rastin e Banjskës. Dhe në vend që të shohë se çfarë do të bëjë me atë kërkesë të shprehur brutalisht nga perëndimi, ai kthehet nga unë. Prandaj nuk është problem për të që po e kërkojnë Kosovën, por unë jam problem për të sepse po kërkoj përgjegjësinë e tij”- tregon Zdravko Ponosh.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit