6 C
New York
Thursday, February 29, 2024

Buy now

Policia e arreston Dardan Molliqajn, PSD kërkon lirimin

Protestuesit, anëtarë të PSD-së dhe Policia janë përleshur gjatë protestës kundër vizitës së Kryetares së Dhomave të Specializuara të Kosovës, Ekaterina Trendafilova.

Kjo pasi u hodh gazlotsjellës, duke bërë që të intervenoj Policia duke arrestuar kryetarin e PSD-së Dardan Molliqaj, Nol Nushin e disa aktivistë të tjerë.

Me këtë rast, ka reaguar edhe PSD.

“Në kundërshtim të Gjykatës Speciale, gjatë protstës së PSD janë arrestuar gjashtë aktivistë: Kryetari Dardan Molliqaj, Zgjim Hyseni, Nol Nushi, Korab Korça, Agron Kabashi dh Gent Ibrahimi. 
 
Kjo është përpjekje për disiplinim dhe përmirësim imazhi për gjykatën e padrejtë speiciale. 
 
Metodat frikësuese neve nuk na ndalin. Gjykata është raciste, e padrejtë dhe segreguese. Rezictenca vazhdon. Z. Trendafilova nuk është e mirëseardhur. Policia mund ta garantojë sigurinë fizike, por jo imazhin e një kryesuese të një procesi të padrejtë.
 
Kërkojmë urgjentisht të lirohen aktivistët tonë!”, thuhet në reagim, transmeton Scanner.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit