11.4 C
New York
Sunday, April 14, 2024

Buy now

Po mendoni të bëni një dush të ftohtë? Këto janë përfitimet që lidhen me këtë veprim

- Advertisement -

Mund të mos ju pëlqen ideja për të bërë një dush të ftohtë, por është lidhur me disa përfitime të dobishme shëndetësore. Ndikimi pozitiv i dushit të ftohtë është i lidhur me përfitimet e shëndetit fizik dhe mendor, të cilat mund t’ju inkurajojnë të futni dushin e ftohtë në rutinën tuaj.

Përmirëson qarkullimin

Uji i ftohtë bën që enët e gjakut të ngushtohen, gjë që nxit rrjedhjen e gjakut. Ky qarkullim i rritur mund të ndihmojë shëndetin e përgjithshëm kardiovaskular dhe të zvogëlojë rrezikun e hipertensionit, raporton Health Shots.

Ndikim pozitiv në funksionin imun

Dushi i ftohtë mund të stimulojë leukocitet që ndihmojnë në luftimin e infeksionit në trup. Prandaj, një dush i ftohtë mund të mbështesë sistemin imunitar dhe të na mbrojë nga sëmundjet e zakonshme si ftohja dhe gripi.

E ngrit humorin

Siç raporton Health Shots, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, është treguar se marrja e dusheve të ftohta deri në pesë minuta dy deri në katër herë në javë mund të ketë një efekt pozitiv në simptomat e depresionit dhe t’i lehtësojë ato. Gjithashtu, dushi i ftohtë shoqërohet me stimulimin e endorfinës, një nga hormonet e lumturisë që na bën të ndihemi mirë, shkruan Index.hr.

Mund të ndikojë në uljen e dhimbjes

Marrja e një dush të ftohtë mund të ndihmojë në relaksimin e muskujve dhe në reduktimin e dhimbjes dhe inflamacionit, duke e bërë atë veçanërisht të dobishëm për rikuperimin pas stërvitjes. Një dush i ftohtë ndihmon për t’u freskuar fizikisht dhe mendërisht.

Efekt pozitiv në lëkurë

Uji i ftohtë mund të shtrëngojë poret dhe të zvogëlojë prodhimin e yndyrës së tepërt, duke çuar në lëkurë më të pastër. Gjithashtu, është i shkëlqyeshëm për flokët tuaj, sepse nuk thahet skalpi ose flokët duke hequr vajin natyral.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit