28 C
New York
Friday, July 19, 2024

Buy now

Pesë super ushqimet që luftojnë gjurmët e moshës

- Advertisement -

Nëse sytë janë pasqyra e shpirtit, atëherë lëkura është pasqyra e shëndetit tonë. Lëkura juaj reflekton çfarë hani, prandaj ndonjëherë e kemi në dorë të ngadalsojmë ritmet e plakjes nëse hamë ushqimet e duhura.

Salmoni

Është i pasur me omega 3 që është esencial për një lëkurë që shkëlqen. Është gjithashtu një burim i mirë për antioksidantë, vitaminë E apo i zinkut, një mineral që ju ndihmon të çliroheni nga aknet dhe irritimi.

Frutat e thata

Sikurse salmoni, frutat e thata përmbajnë omega 3, zink dhe vitaminë E. Ato pëmbajnë edhe minerale të tjera të cilat ngadalësojnë plakjen e lëkurës (selenium dhe vitaminë C).

Avokado

Është një tjetër ushqim i pasur me yndyrna të shëndetshme, që ndihmojnë për të përmirësuar elasticitetin e lëkurës. Ato janë gjithashtu të pasura në karetonoide, që mbrojnë lëkurën si pasojë e dëmtimeve nga dielli.

Çaji jeshil

Një pije e preferuar e shumë njerëzve tanimë, çaji jeshil nuk është vetëm i shijshëm por gjithashtu shumë i dobishëm për shëndetin tuaj të lëkurës. Është plot me polifenole dhe katechins, antioksidantë që mbrojnë lëkurën tuaj nga dëmtimi i diellit (edhe pse ende duhet të përdorni sunscreen) për të zvogëluar skuqjen e lëkurës duke luftuar inflamacionin.

Kos dhe kefir

Kosi dhe kefiri janë të mbushura me probiotikë të gjallë që ndihmojnë lëkurën tuaj të duket e re, duke reduktuar skuqjen, acarimin dhe aknet. Bakteret “miqësore” luftojnë inflamacionin në zorrë, ku ndodhet qendra për problemet e lëkurës.

Kosi dhe kefiri i japin lëkurës suaj një shkëlqim të shëndetshëm/neps.al/

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit