13.2 C
New York
Thursday, February 29, 2024

Buy now

Përqendrimi në telefon gjatë ecjes sjell kërrusje dhe prish humorin

Mjafton një shëtitje në rrugë për të marrë një ide sesi kanë ndryshuar gjërat dhe mënyra jonë e ecjes,.

”Ne jemi gjithnjë e më shumë një popullatë e njerëzve të kërrusur dhe të ngadaltë, me sytë tanë të kthyer nga poshtë për të lexuar ose shkruar në celularët tanë”, sipas një studimi të kryer mbi një grup studentësh.

Studimet universitare zbuluan se një e katërta e njerëzve që kalojnë kryqëzimet janë të përqendruar në celularët e tyre.

Sipas ekspertëve, njerëzit nuk janë plotësisht të vetëdijshëm se sa të hutuar janë në të vërtetë kur ecin.

Me rrezikun real dhe gjithnjë e më të shpeshtë për të pësuar lëndime.

Sipas studiuesve që po analizojnë fenomenin, pajisjet elektronike mund të shkaktojnë atë që ata e përcaktojnë si ”verbëri konjitive”.

Një eksperiment tregoi se pjesëmarrësit që ecnin duke përdorur telefonat kishin më shumë gjasa të shihnin tjetër për tjetër në krahasim me ata që thjesht ecnin.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit