9.3 C
New York
Saturday, April 20, 2024

Buy now

Përfshihet nga flakët Parlamenti në këtë shtet

- Advertisement -

Një zjarr i madh ka përfshirë ndërtesën e parlamentit të Afrikës së Jugut. Pamjet nga Cape Town tregojnë shtëllunga tymi dhe flakë që dalin nga çatia e ndërtesës.

Mediat e huaja shkruajnë se ende nuk dihet shkaku i zjarrit, ndërsa zjarrëfikësit i kanë vendosur nën kontroll flakët.

Çatia dhe ndërtesa e Asamblesë Kombëtare kishin marrë flakë, thanë fillimisht autoritetet e qytetit. Ministrja e Punëve Publike Patricia de Lille tha më vonë se zjarri në Dhomën e Këshillit të Provincave (dhoma e sipërme e parlamentit) ishte vënë nën kontroll, por ndërtesa e Asamblesë Kombëtare ishte ende duke u djegur:

Kuvendi aktualisht nuk është në seancë për shkak të pushimeve. Shtëpitë e Parlamentit në Cape Town përbëhen nga tre seksione, me më të vjetrat që datojnë në 1884. Seksionet më të reja të ndërtuara në vitet 1920 dhe 1980 strehojnë Asamblenë Kombëtare.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit