28 C
New York
Friday, July 19, 2024

Buy now

Për çfarë është e aftë Inteligjenca Artificiale?

- Advertisement -

Ish-drejtorja e OpenAI, i cili punoi për ta rrëzuar CEO Sam Altman, ka lëshuar disa nga paralajmërimet më të forta për të ardhmen e inteligjencës artificiale.

Në një intervistë gjatë Samitit të AI+, Helen Toner – një ish-anëtare e bordit të OpenAI sugjeroi se rreziqet që AI paraqet për njerëzimin nuk janë vetëm skenarët e rastit më të keq nga fantashkenca.

“Unë mendoj se ndonjëherë njerëzit dëgjojnë shprehjen ‘rrezik ekzistencial’ dhe ata thjesht mendojnë Skynet dhe robotët që qëllojnë njerëz”, thekson Toner, duke iu referuar teknologjisë së keqe të inteligjencës artificiale nga filmat Terminator, e cila përdoret kryesisht si një metaforë për më të keqen. rasti i ngritjes së AI.

“Ka shumë mënyra të tjera që AI mund t’i çojë gjërat në një drejtim të keq, dhe ne po i bëjmë vetes një shërbim të keq duke injoruar këto histori shumë specifike”, pohoi ajo.

Toner e ndërtoi karrierën e saj si një studiuese kryesore në Qendrën e Sigurisë dhe Teknologjisë në Georgetown, duke hulumtuar kërcënimet e teknologjisë. Gjatë mandatit të saj, ajo kritikoi protokollet e sigurisë të OpenAI në një raport sigurie që potencialisht çoi në largimin e shkurtër të Altman nga OpenAI në fund të nëntorit të kaluar.

“Kjo është një teknologji shumë e fuqishme. Ne nuk e dimë se si funksionon. Aktualisht është duke u zhvilluar dhe shtyrë përpara nga një grup shumë i vogël njerëzish”, tha Toner.

Megjithatë, përveç çmitizimit të inteligjencës artificiale, Toner tani ka një pikëpamje disi ndryshe nga ajo që kishte gjashtë muaj më parë.

“Unë patjetër dua t’i jap një shans bordit të ri. Ata kanë shumë struktura të reja, të cilat ne nuk mund t’i zbatonim para nëntorit të vitit të kaluar”, vuri në dukje ajo gjatë Samitit AI+.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit