22.7 C
New York
Thursday, July 18, 2024

Buy now

Pensionohet Polici i Parë i Republikës së Kosovës dhe ish ushtar i UÇK-së, Bajram Gashi

- Advertisement -

Pensionohet Bajram Gashi, polici i parë i Republikës së Kosovës, i cili gjithashtu ka qenë një ish ushtar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), ish i burgosur politik i dënuar me 15 vite burg, dhe një kontribuues i madh në fushën e arsimit gjatë viteve të 90-ta.

Para angazhimit të tij në polici, Gashi ka qenë pjesë aktive e UÇK-së, duke luftuar për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës. Gjatë viteve të 90-ta, ai ka dhënë një kontribut të jashtëzakonshëm edhe në fushën e arsimit, duke mësuar dhe mbështetur nxënësit në një kohë kur sistemi arsimor ishte i shtypur dhe i nënpërkrahur nga regjimi serb.

Në një ceremoni të mbajtur, kolegë, miq dhe familjarë të Gashit u mblodhën për të nderuar karrierën dhe përkushtimin e tij.

Bajram Gashi, i emocionuar nga ngjarja, shprehu mirënjohjen e tij për të gjithë ata që e kanë mbështetur gjatë gjithë karrierës së tij.

“Jam krenar për gjithçka që kemi arritur së bashku dhe për vendin tonë të lirë. Do të vazhdoj të jem i angazhuar për të mirën e Kosovës,” tha Gashi në fjalën e tij të lamtumirës.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit