-0.4 C
New York
Thursday, December 7, 2023

Buy now

Pedro Sanchez merr mandatin e dytë si kryeministër i Spanjës

Pedro Sanchez fitoi mbështetjen e parlamentit të Spanjës për një mandat tjetër si kryeministër të enjten. Kjo vjen pavarësisht përçarjeve në vend lidhur me vendimin e tij për t’u dhënë amnisti separatistëve katalanas në këmbim të mbështetjes së tyre vendimtare në një votëbesim.

Ai mori 179 vota pro dhe u mbështet nga 8 parti në parlament.  “Jo” kryeministrit të ri i thanë 171 deputetë të Partisë Popullore konservatore, të ekstremit të djathtë Vox dhe një deputet nga partia e Navarrës.

Kryetarja e Kuvendit i shpalli rezultatin mbretit Felipe dhe sipas të gjitha gjasave betimi i qeverisë së re të koalicionit të qendrës së majtë do të bëhet të premten ose të shtunën.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit