18.1 C
New York
Tuesday, April 16, 2024

Buy now

Pasuria lidhet më shumë me ADN-në sesa me punën dhe fatin

- Advertisement -

Pasuria dhe suksesi mund të jenë më pak të lidhura me punën e vështirë apo fatin dhe më shumë kanë të bëjnë me ADN-në.

Një analizë e 286,000 britanikëve tregoi se përbërja gjenetike e atyre që fitojnë mbi 100,000 funte ndryshonte nga ata me të ardhura të ulëta.

Studimi vuri në dukje 24 ‘gjene të arta’ që ndikojnë në inteligjencën, sistemin imunitar dhe forcën e muskujve dhe zemrës – dhe kështu mund të bëjë dallimin midis suksesit ekonomik dhe varfërisë.

Ky hulumtim ndjek punën në Qendrën për Plakjen Kognitive në Edinburg.

Tre të katërtat e gjeneve janë të lidhura me inteligjencën, zbuluan shkencëtarët.

Por atributet fizike gjithashtu ndikojnë në shanset për të qenë të pasur dhe disa prej tyre mund të trashëgohen.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit