29.8 C
New York
Wednesday, June 19, 2024

Buy now

Pas shumë tentimeve – miratohet marrëveshja për burgjet me Danimarkën

- Advertisement -

Kuvendi i Kosovës ka miratuar  marrëveshjen me Mbretërinë e Danimarkës për shfrytëzimin e institucionit korrektues në Gjilan me qëllim të ekzekutimit të dënimeve daneze.

Me 86 vota për,  7 kundër dhe asnjë abstenim deputetët i dhanë dritën jeshile kësaj marrëveshje.

Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli tha se nga kjo marrëveshje Kosova do të fitoj 15 milionë euro tarifë fikse në vit.

“Qëllimi i këtij traktati është forcimi i mëtutjeshëm i marrëdhënieve ekzistuese të bashkëpunimit mes Kosovës dhe Danimarkës. Sipas traktatit Kosova do të vë në dispozicion kapacitetet e përshtatshme për 300 të burgosur të Danimarkës dhe rrjedhimisht Kosova do të përfitoj në këmbim tarifë vjetore fikse prej 15 milionë euro dhe 6 milionë euro të tjera për energji të gjelbër”, tha Rizvanolli.

Kujtojmë se kjo marrëveshje kishte dështuar që të miratohet në Kuvend në seancën e mbajtur para një jave.

Ndërkohë që Qeveria në mbledhjen e mbajtur të hënën e ka miratuar dhe përcjell prapë për në Kuvend.

 

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit