15 C
New York
Saturday, September 23, 2023

Buy now

Pas hetimeve, Inspektorët e arsimit largohen nga çerdhja “Gëzimi ynë”

Inspektorët e Arsimit dhe Policia e Kosovës sot kanë vizituar çerdhen “Gëzimi ynë” ku një tre vjeçar ka qenë viktimë e dhunës nga stafi i kësaj çerdheje.

Pasi kanë përfunduar inspektimin, zyrtarët janë larguar nga çerdhja duke mos dhënë detaje.

Ekipi i Lajmi.net që po qëndron në vendin e ngjarjes ka tentuar të marrë versionin zyrtar nga inspektorët e arsimit lidhur me këtë rast, por të njëjtit kanë refuzuar të japin detaje duke thënë se kanë bërë vetëm punën e tyre.

Po ashtu në lidhje me rastin është deklaruar edhe Policia e Kosovës.

“Policia në koordinim me prokurorinë, qendrën për punë sociale janë duke u marrë me këtë rast. Për detaje mbesim në kontakt pasi të përfundon faza fillestare e hetimit”, ka thënë Flora Ahmeti, zëdhënëse e policisë së Kosovës.

Gjithashtu, edhe ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci është deklaruar lidhur me këtë rast.

Nagavci tha se e dënon ashpër dhunën në këtë institucion parashkollor, teksa kërkoi dënimin e merituar ndaj personave që kanë ushtruar dhunë.

“Thellësisht e shqetësuar nga pamjet e publikuara të një çerdheje në Fushë Kosovë. E dënoj ashpër dhunën e ushtruar ndaj një të mituri në këtë institucion parashkollor. Dhuna është e papranueshme andaj, pres që kushdo që ushtron dhunë të marrë dënimin e merituar. Ajo që është më shqetësuese sipas pamjeve të publikuara, është se nuk bëhet fjalë vetëm për një person por më shumë edukatore të involvuara e që e shton dyshimin se nuk është fenomen i izoluar”, ka shkruar Nagavci.

Të ngjashme

107,454FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit