15.7 C
New York
Tuesday, May 21, 2024

Buy now

Parandalohet vrasja e Volodymyr Zelenskyt – arrestohet shtetasi polak që bashkëpunonte me rusët

- Advertisement -

Një shtetas polak i identifikuar si Pawel K. u arrestua me dyshimin se mori pjesë në përgatitjen e vrasjes së presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky duke spiunuar dhe zbuluar informacione për sigurinë e aeroportit.

Ai u arrestua në Poloni me akuzën se ishte gati të ndihmonte shërbimin e inteligjencës ushtarake ruse në një komplot për të vrarë presidentin ukrainas, sipas një deklarate nga zyra e prokurorit polak.

Zyra e prokurorit kombëtar të Polonisë tha se burri kërkoi kontakte me rusët e përfshirë drejtpërdrejt në luftën në Ukrainë dhe pritej të transmetonte informacion të detajuar në lidhje me aeroportin Rzeszow-Jasionka në Poloninë juglindore, pranë kufirit me Ukrainën.

Nëse shpallet fajtor, ai mund të përballet me deri në tetë vjet burg, raporton bbc.

Vitin e kaluar, autoritetet polake thanë se kishin arrestuar një grup shtetasish të huaj nën dyshimin se kishin spiunuar për Rusinë. Ata u raportuan se kishin instaluar dhjetëra kamera, duke përfshirë disa rreth aeroportit Rzeszow-Jasionka.

Të enjten, Gjermania fqinje arrestoi dy spiunë të dyshuar rusë të dyshuar se planifikonin të sabotonin ndihmën ushtarake gjermane për Ukrainën.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit