28.2 C
New York
Wednesday, May 22, 2024

Buy now

Paralajmëron ShBA-ja: Kujdes me Raiffeisen Bank, dyshime për lidhje me rusë të sanksionuar

- Advertisement -

Baza e Bankës Raiffeisen është paralajmëruar nga Thesari Amerikan në formë të shkruar se qasja e saj në sistemin financiar të SHBA-së do të ndërprehet për shkak të marrëdhënieve të saj me Rusinë, shkruan Reuters.

Më 6 maj, Zëvendës Sekretari i Thesarit, Ëally Adeyemo i dërgoi letër RBI-së duke shprehur shqetësimin për praninë e tyre në Rusi, si dhe një marrëveshje prej 1.5 miliardë dollarësh me një manjat rus të sanksionuar.

Ndërsa marrëveshja e lidhur me Oleg Deripaska u hoq nga Raiffeisen disa ditë pas mbërritjes së letrës, burimi tha se shqetësimet e Thesarit të SHBA mbi biznesin e bankës austriake në Rusi mbeten.

Paralajmërimi është më i forti deri më tani për bankën më të madhe perëndimore në Rusi ndërsa vazhdon presioni prej muajsh nga Uashingtoni i cili po shqyrton biznesin e RBI-së në vend për më shumë se një vit.

Ai nënvizon zhgënjimin e thellë në Uashington me huadhënësin, pavarësisht vendimit të tij të fundit për të braktisur një marrëveshje që i kishte përkeqësuar tensionet.

Ndërsa shumë qeveri dhe korporata perëndimore kanë reduktuar rrënjësisht lidhjet me Moskën që kur ajo pushtoi Ukrainën mbi dy vjet më parë, Austria mbetet e lidhur me Rusinë përmes tubacioneve të gazit, me Vjenën që ende shërben si një qendër për paratë e gatshme nga Rusia dhe fqinjët e saj ish-sovjetikë.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit