22.9 C
New York
Thursday, July 18, 2024

Buy now

Papa Françesku shkarkon peshkopin e Teksasit pas kritikave për reformat

- Advertisement -

Papa Françesku ka shkarkuar peshkopin e Teksasit, Joseph Strickland, një kritik i madh i cili ka vënë në pikëpyetje lidershipin e Papës në kishën katolike.

Vatikani tha se peshkopi do të “lirohet” nga detyrat e tij si rezultat i hetimeve në dioqezën e tij.

Peshkopi Strickland është një zë udhëheqës në një degë të katolicizmit amerikan që është kundër reformave të Papës.

Largimi i tij vjen pasi Françesku foli për “prapambeturinë” e disa udhëheqësve të kishës katolike të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, raporton BBC.

Peshkopi Strickland ka nisur një sërë sulmesh ndaj përpjekjeve të Papës për të përditësuar pozicionin e Kishës për çështjet sociale dhe përfshirjen, duke përfshirë abortin, të drejtat transgjinore dhe martesat e të njëjtit seks.

Në korrik, ai paralajmëroi se shumë “të vërteta bazë” të mësimeve katolike po sfidoheshin, duke përfshirë ato që ai i quajti përpjekjet për të “minuar” martesën “siç është krijuar nga Zoti” vetëm midis një burri dhe një gruaje.

Ai kritikoi si “të çrregullta” përpjekjet e atyre që “refuzojnë identitetin e tyre të pamohueshëm biologjik të dhënë nga Zoti”.

Letra e tij sugjeronte se përpjekjet për të ndryshuar “atë që nuk mund të ndryshohet” do të çonin në një përçarje të pakthyeshme në kishë.

 

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit