-0.3 C
New York
Wednesday, November 29, 2023

Buy now

Papa Françesku për Lindjen e Mesme: Mjaft vëllezër! Le të ulim armët

Papa Françesku, duke folur para besimtarëve në sheshin e Shën Pjetrit, iu referua sërish sot në mesditë zhvillimeve dramatike në Lindjen e Mesme.

“Çdo ditë, mendimet e mia shkojnë te situata shumë e rëndë në Izrael dhe Palestinë. Unë qëndroj me të gjithë ata që vuajnë, palestinezët dhe izraelitët. Në këtë kohë të errët, unë ju përqafoj dhe lutem për këta njerëz. Lërini armët të pushojnë. Ata kurrë nuk do të sjellin paqe. Dhe le të mos zgjerohet konflikti. Mjaft vëllezër!”, tha papa Françesku.

Duke iu referuar veçanërisht situatës në Gaza, Papa shtoi:

“Në Gaza, le të jepet ndihma e menjëhershme për të plagosurit, le të mbrohen civilët, le të dërgojmë qartësisht më shumë ndihmë humanitare për këtë popullsi të vuajtur. Le të lirohen pengjet, mes të cilëve ka kaq shumë gra e fëmijë. Çdo person, i krishterë, hebre, mysliman, nga çdo popull apo fe, çdo person, në sytë e Zotit është i shenjtë dhe i çmuar. Ai ka të drejtë të jetojë në paqe. Të mos e humbim shpresën. Le të lutemi dhe të punojmë pa u lodhur, që ndjenja e humanizmit të mbizotërojë mbi analgjezinë e zemrave”.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit