28.9 C
New York
Thursday, June 13, 2024

Buy now

Osmani: Regjimi gjenocidal i Millosheviqit dhunoi 20 mijë gra në Kosovë

- Advertisement -

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, ka deklaruar se regjimi i Millosheviqit që ka kryer gjenocid në Kosovë ka dhunuar rreth 20,000 gra në Kosovë.

Osmani ka qenë e ftuar në një debat të mbajtur në Bullgari nga ish-sekretarja e Shtetit Hillary Rodham Clinton, e cila mblodhi së bashku liderët e sektorit publik dhe privat për një takim të posaçëm të Iniciativës Globale të Klintonit (CGI), për të trajtuar barrierat për avancimin e grave.

E para e vendit tha se përkundër stigmës, Kosova ka arritur të ndërtojë një sistem mbështetës që fuqizon gratë. ”Sepse është kaq e rëndësishme që ato të mos jenë vetëm të mbijetuara, por ato janë të mbijetuara që lulëzojnë dhe kanë lulëzuar jo vetëm brenda vendit, por po ndajnë shembullin e lulëzimit dhe ju e dini, duke e kthyer dhimbjen në forcë në të gjithë botën”, theksoi Osmani.

Ajo tha se Kosova ka trajtuar sigurinë klimatike në këtë samit sepse gratë janë ato gra dhe vajzat janë ato që preken më së shumti. Osmani tha se paqja është një parakusht.

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka shprehur mirëonjohejn për atë që Clinton bëri për Kosovën. “Pra, më lejoni ta shfrytëzoj këtë moment dhe e di që ju e keni dëgjuar këtë 1000 herë ose një milion herë nga populli i Kosovës për t’ju shprehur mirënjohjen e popullit të Kosovës ndaj jush Presidentit Clinton, dhe të gjithë popullit amerikan për dhënien e popullit të Kosova vetëm ajo liri, paqe dhe demokraci”, theksoi ajo.

Presidentja theksoi se pa këtë nuk do të kishim qenë kurrë në gjendje të flisnim për prosperitet ekonomik për barazi ose thjesht të kishim mundësinë të luftonim për të.

“Pra, le të bashkojmë forcat për të ndihmuar të gjithë ata në mbarë botën që kanë nevojë për një dorë ndihme tani, Kosova, tani është një demokraci e lulëzuar, një ekonomi e lulëzuar dhe një testament i asaj që demokracitë mund të arrijnë kur kaluan së bashku të bashkuara kundër tiranive dhe kundër regjimeve gjenocidale”, theksoi Osmani.

Kurse Clinton tha se presidentja Osmani po ndihmon në drejtimin e Kosovës përpara dhe përfaqëson me të vërtetë mundësitë që mund të shfrytëzohen nga gratë që jo vetëm janë të përgatitura mirë dhe të gatshme, por edhe në një kontekst ku pozitat e tyre njihen./rtk/

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit