-0.4 C
New York
Thursday, February 29, 2024

Buy now

OKB: Nuk ka justifikim për aktet e luftës në institucionet e kujdesit shëndetësor

Nënsekretari i përgjithshëm i OKB-së për çështjet humanitare dhe koordinatori i ndihmës emergjente ka lëshuar një deklaratë duke thënë: “Spitalet duhet të jenë vende më të sigurta, jo lufte”.

Në një postim në X të shtunën, shefi i ndihmës i OKB-së, Martin Griffiths tha se aktet e luftës në objektet e kujdesit shëndetësor kanë lënë banorët pa energji, ushqim ose ujë.

“Nuk mund të ketë asnjë justifikim për aktet e luftës në institucionet e kujdesit shëndetësor, duke i lënë ato pa energji, ushqim apo ujë, dhe të shtënat mbi pacientët dhe civilët që përpiqen të ikin.” – tha ai.

Kjo është e pandërgjegjshme, e dënueshme dhe duhet të ndalet, tha ai më tej.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit