13.3 C
New York
Thursday, February 29, 2024

Buy now

Nutricionistët këshillojnë gratë që të marrin këto katër suplemente ushqimore

Me kaq shumë opsione të disponueshme për suplemente ushqimore, mund të jetë e vështirë të dini se ku të filloni dhe cilat të zgjidhni. Megjithatë, gjëja më e rëndësishme që duhet ditur është se ato duhet të plotësojnë, jo të zëvendësojnë, një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar. Gjithashtu, vlen të theksohet se suplementet e duhura ushqimore mund të ndihmojnë gratë në faza të ndryshme të jetës së tyre.

“Suplementet e duhura janë specifike për simptomat tuaja, çdo mjekim dhe fazën e jetës në të cilën jeni. Fatkeqësisht, jo të gjitha suplementet janë të njëjta, shkruan Index.hr, transmeton Klankosova.tv. Shumë suplemente në supermarket përdorin sasi të vogla të versioneve sintetike të vitaminave dhe mineraleve që absorbohen dobët nga trupi”, tha dietologia Becca Meadows për Vogue. Me kolegen dietologe Jess Shand, ajo renditi katër suplemente ushqimore që gratë duhet të marrin.

Magnezi

Ky mineral është i rëndësishëm për gjumin, reduktimin e stresit dhe punën e muskujve. Ai gjithashtu mbështet shëndetin fizik dhe mendor, për të cilin Shand pretendon se është thelbësor për gratë në faza të ndryshme të jetës, duke përfshirë shtatzëninë dhe menopauzën.

Omega-3

Shand thekson se këto acide yndyrore, të tilla si EPA (acidi eicosapentaenoic) dhe DHA (acidi docosahexaenoic), promovojnë funksionin njohës, mbështesin shëndetin e syve dhe luajnë një rol në ekuilibrin hormonal. Ato gjenden kryesisht në peshk dhe vaj peshku.

Vitamina D

Meadows thekson se vitamina D mbështet disa funksione, duke përfshirë balancimin e humorit, kontrollin e sheqerit në gjak, shëndetin e tiroides dhe ekuilibrin e hormoneve seksuale femërore.

Multivitamina

Një multivitaminë e mirë është ajo që zgjidhet me kujdes. “Gratë kanë nevojë për lëndë ushqyese të ndryshme sesa burrat, prandaj kërkoni diçka të formuluar posaçërisht për gratë”, rekomandon Meadows. Gjëja kryesore është të siguroheni që vitaminat të përfshihen në formën e duhur që trupi t’i përdorë në mënyrë efektive.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit