0.2 C
New York
Thursday, December 7, 2023

Buy now

Numri i të vdekurve në sulmet izraelite në Gaza është rritur në 10 mijë e 569

Avionët luftarakë dhe artileria që i përkisnin ushtrisë izraelite vazhduan sulmet e tyre intensive në pjesë të ndryshme të Rripit të Gazës, pa marrë parasysh ndjeshmërinë civile, në ditën e 33-të të luftës.

Sipas agjencisë palestineze të lajmeve WAFA dhe burimeve të besueshme që raportojnë zhvillimet në kohë reale në rajon, sulmet ajrore izraelite u përqendruan në Kampin e Refugjatëve Nusayrat të Gazës, Rezidencat Sheikh Zayed dhe zonat Tel el-Heva, ndërsa kampi i refugjatëve Shati ishte objektiv i zjarrit të artilerisë. si dhe sulmet ajrore.

Si rezultat i sulmit ajror izraelit që synonte shtëpinë e familjes Vehbe në kampin e refugjatëve Nusayrat, shumë palestinezë humbën jetën. Të plagosurit nga sulmi u dërguan në Spitalin e Dëshmorëve Aksa. U tha se kishte persona që ende nuk ishin nxjerrë nga rrënojat e shtëpisë.

Rezidencat e Sheikh Zayed pranë Spitalit Indonezian në veri të Gazës u vunë në shënjestër të avionëve luftarakë izraelitë, raporton Anadolu.

Rrethinat e afërta të Kampit të Refugjatëve Shati dhe Rezidencave Muhabarat u tronditën gjatë gjithë natës nga raketat dhe bombat e avionëve luftarakë dhe artilerisë izraelite, njëkohësisht me flakët e ndriçimit.

Shtëpitë e pushtuara nga civilët në lagjen Tel el-Heva, të vendosura në jugperëndim të qytetit Shahd në Gaza, u bombarduan nga avionët luftarakë izraelitë. Mësohet se nga sulmet ka pasur të vdekur dhe të plagosur.

Ndërsa bombardimet izraelite të Gazës vazhduan, trupat tokësore izraelite që përpiqeshin të përparonin në rajone të ndryshme u penguan nga rezistenca e Brigadave al-Qassam.

Sipas informacioneve të dhëna në faqen Telegram të Lëvizjes Hamas, përleshje intensive kanë ndodhur në veriperëndim dhe jugperëndim të qytetit. Një automjet ushtarak izraelit u shënjestrua në zonën Tel el-Heva.

U tha se rezistenca palestineze bombardoi një varkë sulmuese izraelite në plazhet e kampit të refugjatëve Shati.

Brigadat e Dëshmorëve të Al-Aksa-s njoftuan se luftëtarët e tyre shkatërruan një automjet ushtarak izraelit me raketë në perëndim të rajonit Sheikh Ridvan dhe se në përleshjet me forcat pushtuese pati të lënduar në radhët izraelite.

Ashraf al-Qudra, Zëdhënësi i Ministrisë së Shëndetësisë palestineze në Gaza, dha informacion në një konferencë shtypi për humbjen e jetëve dhe shtrirjen e krizës humanitare për shkak të sulmeve të vazhdueshme të Izraelit.

Duke thënë se 241 persona të tjerë humbën jetën në 27 masakrat e kryera nga Izraeli në 24 orët e fundit, Kudra tha se numri i të vdekurve në Rripin e Gazës që nga 7 tetori është rritur në 10 mijë e 569, përfshirë 4 mijë e 324 fëmijë dhe 2 mijë. 823 gra.tha ai.

Duke thënë se në sulmet e ushtrisë izraelite janë lënduar 26 mijë e 475 persona, Kudra ka deklaruar se janë shtuar sulmet e Izraelit kundër punonjësve të shëndetësisë në Rripin e Gazës

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit