13.2 C
New York
Thursday, February 29, 2024

Buy now

Norvegjia do t’i dhurojë Ukrainës më shumë sisteme të mbrojtjes ajrore

Oslo ka njoftuar planet për të dhuruar 10 njësi të tjera lëshimi dhe katër qendra të kontrollit të zjarrit të sistemit të mbrojtjes ajrore NASAMS në Ukrainë.

Sistemi është bërë nga Kongsberg Gruppen i Norvegjisë.

Kostoja e dorëzimit të tij vlerësohet në 258.7 milion paund, shtoi ai. 

Norvegjia ka qenë një mbështetëse e fortë e Ukrainës dhe ndan një kufi me Rusinë.

Në fillim të kësaj jave, ministri i mbrojtjes paralajmëroi norvegjezët që të jenë gati për një konflikt të mundshëm me Rusinë edhe pas përfundimit të pushtimit të Ukrainës nga Moska.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit