7.2 C
New York
Friday, December 1, 2023

Buy now

“Njohja Kosovë-Serbi është pika e fundit procesit, jemi ende tepër larg kësaj”

Portali evropian “Euractiv” ka raportuar rreth Raportit të Progresit të Komisionit Evropian për Kosovën dhe Serbinë, ku citon pjesë të teksteve që kërkojnë zbatimin e plotë të marrëveshjes për normalizim të marrëdhënieve, ku shtjellohet themelimi i Asociacionit të Komunave të banuara me shumicë serbe si dhe njohja “de facto” e Kosovës nga Serbia.

Euractiv citon një “zyrtar të lartë të BE-së” të cilin nuk e përmend me emër që thotë se “njohja e plotë (de jure, Kosovë-Serbi) është pika e fundit e procesit” dhe se “jemi tepër larg kësaj”.

“Është një gjë tjetër të përgatitësh terrenin [për njohjen], ka disa hapa që e bëjnë njohjen të funksionojë gjatë kohës, si targat e makinave dhe përfaqësimi i jashtëm,” u tha gazetarëve një zyrtar i lartë i BE-së në fillim të kësaj jave, siç e citon Euractiv.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit