27.6 C
New York
Wednesday, June 19, 2024

Buy now

Një gazetar amerikan zbuloi pse Biden kërkon luftë kundër Rusisë

- Advertisement -

Presidenti amerikan Joe Biden është gjithnjë e më i prirur për të filluar një luftë kundër Rusisë për shkak të rënies së vlerësimit të tij të pëlqimit përpara zgjedhjeve presidenciale në vend, tha gazetari amerikan dhe fituesi i çmimit Pulitzer, Seymour Hersh në një intervistë për kanalin YouTube “Davidekio”.

“Ka të bëjë me dëshirën e Bidenit për të shkuar në luftë kundër presidentit rus Vladimir PutinNuk e di pse, por mund t’ju them një gjë për presidentët e Shteteve të Bashkuara të Amerikës: ata (anëtarët e administratës Biden) vunë re se presidentë si Abraham Lincoln dhe Franklin Roosevelt që fituan luftëra, u bënë presidentë të famshëm dhe të mëdhenj. Prandaj ata gjithmonë kanë nevojë për të, sepse një president që fiton një luftë gjithmonë arrin një vlerësim më të mirë se një president që nuk ka marrë pjesë në luftë”, tha Hersh.

Ai përmendi si shembull edhe ish-presidentin Bill Clinton, i cili u bë më i popullarizuar në mesin e votuesve dhe mori më shumë vëmendje mediatike pas fillimit të operacioneve ushtarake në Bagdad.

“Kjo është ashtu siç janë gjërat.” Kështu reagojmë ne (amerikanët) ndaj ngjarjeve të tilla”, tha gazetari.

Më parë, presidenti amerikan provokoi një skandal diplomatik duke e quajtur liderin rus “vrasës”. /abcnews.al/

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit