0.5 C
New York
Sunday, February 25, 2024

Buy now

Nisma për kriptovaluta: Ligji afër, pas gati tre vjetësh

Nisi para më shumë se dy vjetësh e vetëm drafti po diskutohet që 1 vit.

Puna në projektligjin për kriptovaluta po shkon ngadalë pasi sipas pushtetit që inicioi atë, kanë kontribuuar edhe ekspertë të huaj konform direktivave të Bashkimit Evropian, transmeton Klan Kosova.

Të gjeturat e tyre bashkë me ato të grupit punues tani janë rrugës të bëhen një.

Më pas drafti do të shkojë për opinion në qeveri, e nevoja për legjitimimin e tregtimit dhe mihjes së kripto-aseteve u rrit së fundi.

Vënia nën kontroll e parasë digjitale është e pashmangshme edhe për shoqërinë civile. Por legjislativi po kritikohet nga Lëvizja FOL për dinamikë të ulët të punës.

Pushteti u kritikua për mos jetësimin e këtij ligji, nga opozita që e cilësuan këtë si joserioze.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit