16.2 C
New York
Thursday, May 30, 2024

Buy now

Netanyahu: Tani është radha e Iranit të frikësohet

- Advertisement -

U deshën më pak se 48 orë për kabinetin e luftës të Izraelit, i cili u mblodh dje pasdite nën kryeministrin Benjamin Netanyahu, për të vendosur nëse do t’i përgjigjej Iranit për sulmin e tij të parë të drejtpërdrejtë ndaj shtetit hebre.

Forcat ajrore izraelite janë plotësisht të përgatitura, por si, ku dhe kur do të ndodhë ky sulm, mbetet sekret, pasi Izraeli nuk është i përgatitur të bëjë siç bëri Irani, i cili njoftoi Arabinë Saudite, Irakun dhe Jordaninë dy 24 orë përpara lëshimit të raketave dhe dronëve.

Netanyahu thuhet se tha në një takim privat me ministrat e partisë së tij Likud se Izraeli duhet të reagojë me mençuri ndaj sulmit të Iranit. Kryeministri izraelit tha, sipas Kan, se “ne duhet të reagojmë me mençuri, jo instinktivisht” dhe se Irani “duhet të presë me nervozizëm pa e ditur se kur mund të vijë sulmi, ashtu siç ndodhi në Izrael” duke iu referuar ankthit të qytetarëve izraelitë në natën e së shtunës deri të dielën në pritje të breshërisë së raketave dhe dronëve, të cilat ishin lëshuar disa orë më parë nga Irani.

Izraeli kishte siguruar se do të informonte SHBA paraprakisht për sulmin ndaj Iranit, në mënyrë që forcat amerikane në rajonin më të gjerë të kishin kohë të mjaftueshme për t’u përgatitur për hakmarrjen e Teheranit.

Administrata e Joe Biden e ka bërë të qartë se nuk do të marrë pjesë në një sulm izraelit ndaj Iranit dhe u ka bërë thirrje izraelitëve që të jenë të kënaqur me suksesin e përgjimit të breshërisë iraniane.

“Ne do t’ua lëmë atë në dorë izraelitëve,” tha zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare, John Kirby, duke theksuar se SHBA nuk është e përfshirë në procesin e vendimmarrjes së Izraelit.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit