27.3 C
New York
Wednesday, July 24, 2024

Buy now

Mushkolaj i shqetësuar me miratimin e Projektligjit për KPM-në: Pushteti synon kontrollin mbi mediat

- Advertisement -

Kryetari i Këshillit të Mediave të Shkruara në Kosovë, Imer Mushkojal, e ka kritikuar Qeverinë e Kosovës, e cila sot e ka miratuar në lexim të parë Projektligjin për Këshillin e Pavarur të Mediave.

Përmes këtij projektligji, ka thënë Mushkolaj, pushteti synon kontrollin mbi mediat.

Në profilin e tij në “Facebook”, Mushkolaj ka shkruar se projektligji në fjalë nuk i përmbush standardet evropiane.

“Nëpërmjet ligjit për KPM-në, i cili u miratua sot, pushteti synon kontrollin mbi mediat. Miratimi i këtij ligji – pjesa më e madhe e të cilit, sipas ekspertëve, nuk i përmbush standardet europiane – është goditja më e madhe ndaj lirisë së mediave dhe përpjekje për t’i kapur mediat”, ka shkruar Mushkolaj.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit