25.6 C
New York
Wednesday, October 4, 2023

Buy now

Murati aludon haptas se Borell e Lajçkan po ia mbajnë anën Serbisë: As që po e fshehin më

Hekuran Murati, ministër i Financave, Punës dhe Transfereve, i ka reaguar ndërmjetësuesve të dialogut Kosovë – Serbi, Josep Borrellit dhe Miroslav Lajçakut, duke aluduar haptas se këta të fundit po ia mbajnë anën Serbisë.

Murati ka thënë se një propozim që e kishte dhënë Serbia gjashtë muaj më parë, më 14 shtator është paraqiur si qëndrim i Bashkimit Evropian.

Për këtë ai ka thënë se Borrell dhe Lajçak nu po fshehën më.

”Në vend të një propozimi real, HR Borrell i BE-së paraqiti një nga kërkesat 6-mujore të Serbisë, duke e maskuar atë si një propozim kompromisi që vjen nga BE-ja. Për cilin propozim Serbia – e keni marrë me mend mirë – i tha po. Borrell dhe Lajcak as nuk po përpiqen ta fshehin më”, ka shkruar Murati në Twitter.

Të njëjtin pretendim e ka pasur edhe Jeton Zulfak, këshilltar i kryeminsitrit.

Takimi i Brukselit në mes kryeminsitrit të Kosovës Albin Kurtit dhe presidentit serb Aleksandër në Bruksel, ka përfunduar pa rezultat.

Kurti ka thënë se nuk ka pranuar nisjen e marrëveshjes me Asociacionin.

Të ngjashme

107,454FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit