23.2 C
New York
Tuesday, May 28, 2024

Buy now

Mjalti dhe çaji me limon ndihmojnë në rregullimin e gjumit

- Advertisement -

Të bësh një gjumë të mirë gjatë natës është thelbësore për t’u ndjerë në krye të lojës.

Sipas statistikave të publikuara nga Mental Health në Britani, pothuajse një në pesë njerëz në Mbretërinë e Bashkuar nuk flenë mjaftueshëm, gjë që, siç e dini, mund të ketë një efekt të rëndë në disponimin e një personi, nivelet e energjisë dhe aftësinë e përgjithshme për t’u përqendruar.

Duke qenë se gjumi është kaq i çmuar, është plotësisht e kuptueshme pse shumë prej jush provojnë të gjitha llojet e ilaçeve për të pasur natën më të qetë të mundshme. Për fat të mirë, ekziston një mënyrë me kosto efektive për të marrë tetë orët e plota.

Sipas ekspertëve të shëndetit në Benenden Health, një lugë jashtëzakonisht e ëmbël me mjaltë stimulon melatoninën – një hormon që rregullon ciklet gjumë-zgjim – dhe ndihmon në rregullimin e pjesës së trurit tonë që rregullon zgjimin.

Mënyra më e mirë për të qetësuar mendjen dhe trupin tuaj përpara se të hidheni poshtë mbulesës është të përgatisni një filxhan aromatik me limon të nxehtë dhe mjaltë, shkruan Mirror.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit