29.8 C
New York
Tuesday, June 18, 2024

Buy now

Miratohet Marrëveshja për njohjen e kualifikimeve për infermier, kirurg veterinar, farmacist dhe mami me Evropën Qendrore

- Advertisement -

Kuvendi i Kosovës ka vazhduar e seancën e jashtëzakonshme ku në rend dite janë ratifikimi i tri Marrëveshjeve ndërkombëtare.

Në këtë mbledhje është miratuar për shqyrtim Projektligji nr.08/L-301 për ratifikimin e Marrëveshjes për njohjen e kualifikimeve profesionale për infermier, kirurg veterinar, farmacist dhe mami në kontekstin e Marrëveshjes së tregtisë të lirë të Evropës Qendrore, të cilin e prezantoi ministri i shëndetësisë, Arben Vitia.

Vitia tha se më tre nëntor 2022 Kosova ka nënshkruar Marrëveshje, të cilat janë të plotfuqishme nga 1 qershori 2023, bazuar në direktiva për njohjen e kualifikimeve. Kjo Marrëveshje ua mundëson që profesioni të ushtrohet lirshëm në secilat prej 6 vendet e Ballkanit perëndimor.

Nga 95 deputetë të pranishëm,  me 93 vota pro Kuvendi e miratoi këtë Marrëveshje

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit