2.7 C
New York
Thursday, February 22, 2024

Buy now

Ministri gjerman i Mbrojtjes: Ushtria, e papërshtatshme për problemet me të cilat përballet Evropa

Ministri gjerman i mbrojtjes ka bërë thirrje për një “debat serioz kombëtar” për të ardhmen e ushtrisë së vendit, duke argumentuar se në gjendjen e saj aktuale nuk është e përshtatshme për të trajtuar një sërë sfidash të politikës së sigurisë me të cilat përballet Evropa.

Boris Pistorius, i cili shpesh ka bërë thirrje që Gjermania të bëhet “e gatshme për luftë” që kur u bë ministër i mbrojtjes një vit më parë dhe ka paralajmëruar se Vladimir Putin mund të sulmojë brenda tetë viteve, deklaroi se vendi duhet të jetë gati për t’u përballur me presidentin rus, shkruan The Guardian.

Duke folur me ushtarët praktikantë në akademinë ushtarake gjermane në Hamburg dhe duke e bërë të qartë se po i drejtohej edhe shoqërisë më të gjerë, Pistorius tha: “A jemi seriozisht të gatshëm për të mbrojtur këtë vend? Dhe kush është ky ‘ne’? Ky debat duhet të bëhet.”

Pistorius theksoi se paqja dhe liria që shumica e Evropës kishte gëzuar për dekada nuk ishte më “një siguri e pakundërshtueshme” dhe se Gjermania po sfidohej “më fort dhe në mënyrë aktive se kurrë si një pjesëmarrëse aktive në siguri dhe politikë”.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit