25.4 C
New York
Wednesday, July 24, 2024

Buy now

Meta zgjeron politikën e gjuhës së urrejtjes për të hequr më shumë postime që synojnë ‘zionistët’

- Advertisement -

Meta Platforms ka treguar se do të fillojë të heqë më shumë postime që synojnë “zionistët” kur termi përdoret për t’iu referuar popullit hebre dhe izraelitëve në vend që të përfaqësojë mbështetësit e lëvizjes politike.

Kompania mëmë e Facebook dhe Instagram tha në një postim në blog se do të hiqte përmbajtjen “që sulmon ‘zionistët’ kur nuk ka të bëjë në mënyrë eksplicite për lëvizjen politike” dhe përdor stereotipe antisemitike ose kërcënon dëmin nëpërmjet frikësimit ose dhunës së drejtuar kundër hebrenjve ose izraelitëve.

Politika e gjuhës së urrejtjes së Metas ndalon sulmet e drejtpërdrejta ndaj njerëzve në bazë të atyre që ajo i quan karakteristika të mbrojtura, të cilat përfshijnë racën, përkatësinë etnike, përkatësinë fetare, aftësinë e kufizuar dhe identitetin gjinor, ndër të tjera.

Përditësimi i politikave, i cili pason konsultimet e Meta-s me aktorë që përfaqësojnë shoqërinë civile dhe akademinë në të gjithë rajonet globale, vjen ndërsa tensionet përshkallëzohen në Lindjen e Mesme mes luftës së Izraelit ndaj Gazës.

Meta është kritikuar për vite me rradhë se si e trajton përmbajtjen që përfshin Lindjen e Mesme, dhe këto kritika u shtuan më tej pas fillimit të luftës, me grupet e të drejtave që akuzojnë kompaninë për “shtypjen” e përmbajtjeve që mbështesin palestinezët në Facebook dhe Instagram.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit