16.2 C
New York
Thursday, May 30, 2024

Buy now

Meta mesazh për Biden: Mos harroni Shqipërinë dhe Ballkanin

- Advertisement -

Ish-presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta ka thënë një mesazh të qartë për presidentin amerian, Joe Biden duke i kërkuar të mos harrojë Shqipërinë dhe Ballkanin Perëndimor.

Meta në fjalën e tij ka shprehur shqetësimin se Shtetet e Bashkuara po harrojnë një nga aleatët e tyre më të rëndësishëm evropianë dhe NATO.

Në një intervistë ekskluzive me Fox News Digital, Meta tha se Ballkani “po vuan nga status quo” dhe se aktorë të jashtëm si Rusia janë përpjekur të pengojnë integrimin e rajonit në BE dhe anëtarësimin në NATO.

“Ata kërkojnë të krijojnë një vakum që duhet mbushur për ta për të minuar vlerat dhe themelet europiane”, tha Meta.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit