25.6 C
New York
Wednesday, October 4, 2023

Buy now

Meta bllokon kërkimet për Covid-19

Temat e Instagramit nuk kanë dashur kurrë të jenë një platformë për lajme të vështira apo politikë. Tani Instagrami po bllokon kërkimet për COVID-19.

Përdoruesit në Threads nuk janë në gjendje të kërkojnë për terma të lidhura me COVID-19, duke përfshirë “coronavirus” dhe “vaksina”.

Meta tha se bllokimi është i përkohshëm ndërsa nxjerr një njoftim të dytë.

Meta ka bllokuar përkohësisht kërkimet për tema të lidhura me COVID-19 në Threads, pasi rastet në SHBA po rriten.

Përpjekjet për të kërkuar “Covid” dhe “coronavirus” në aplikacion shfaqin një ekran bosh dhe një lidhje me një faqe në internet të Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve në SHBA me informacione mbi sëmundjen. Lëvizja u raportua fillimisht nga The Washington Post.

Në një deklaratë për Insajderin Meta konfirmoi se kërkimi në Threads “përkohësisht nuk jep rezultate për fjalë kyçe që mund të tregojnë përmbajtje potencialisht të ndjeshme” dhe tha se përdoruesit do të jenë në gjendje të kërkojnë për tema të lidhura me COVID-19 “pasi të jemi të sigurt në cilësinë e rezultateve”.

Të ngjashme

107,454FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit