-0.4 C
New York
Thursday, February 29, 2024

Buy now

Mehmeti: “Komercijalna Banka” në 2022 kishte paralajmëruar mbylljen e degëve në Kosovë

Dje është mbyllur “Komercijalna Banka” një institucion financiar me bazë në Serbi.

Lidhur me ketë ka reaguar sih guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës (BQK), Fehmi Mehmeti.

Mehmeti me anë të një postimi në facebook, ka shpjeguar kronologjinë e ngjarjeve se si ka ardhur tek mbyllja e Banlës komerciale.

‘Komercijalna Banka’ në 2022 kishte paralajmëruar mbylljen e degëve në Kosovë. Lidhur me zhvillimet e fundit rreth pushimit të aktiviteteve bankare të Komercijalna Banka`, më duhet të sqaroj rreth procesit”, ka shkruar ai.

NLB Banka Beograd” dhe “Komercijalna banka Beograd janë bërë bashkë më 22 maj 2022.

Rreth degëve Komercijalna Banka`, që kanë qenë në Kosovë, sa isha guvernator i BQK-së, e kam përcjellë procesin nga afër së bashku me investitorët sllovenë, partnerët dhe miqtë.

Investitori “NLB Group”, kishte paralajmëruar se do të mbyllte filialet e kësaj banke në Kosovë, për shkak se i njëjti ka në pronësi bankën “NLB Prishtina“, thotë ai tutje.

Unë në takimet që i kam pasur në përfaqësues të NLB Group kam shprehur gatishmërinë të japim kontributin tonë. Një gjë dua të sqaroj se në takimet që kemi pasur me sllovenët, BQK u ka sugjeruar që të blejnë në tërësi aksionet. Ata janë pajtuar që likuidimi i ‘Komercijalna Bankës’ të bëhet në mënyrë vullnetare gjë që ndodhi këto ditë”, ka shkruar ai.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit