15.7 C
New York
Tuesday, May 21, 2024

Buy now

Më shumë se 150 mijë gra shtatzëna po përballen me rreziqe shëndetësore në Gaza

- Advertisement -

Më shumë se 150,000 gra shtatzëna po përballen me kushte të tmerrshme sanitare dhe rreziqe shëndetësore në Gaza, ka njoftuar agjencia e OKB-së.

Përmes një postimi në X, UNRWA njoftoi se një grua atje kishte lindur foshnjën me më pak se dy kilogramë.

Derisa, sipas OKB-së, rreth 360,000 njerëz janë larguar nga qyteti më jugor i Gazës, Rafah gjatë javës së kaluar, për shkak të paralajmërimeve të Izraelit se do të nisë ofensivën tokësore në këtë qytet.

Zyrtarët e lartë amerikanë përsëritën paralajmërime të rrepta gjatë fundjavës kundër një pushtimi izraelit në Rafah, duke parashikuar se një ofensivë tokësore do të çonte në viktima të gjera civile.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit