22.9 C
New York
Thursday, July 18, 2024

Buy now

Mbeti prapa Shqipërisë në kualifikime, dorëhiqet trajneri i Çekisë

- Advertisement -

Trajneri i Republikës Çeke, Jaroslav Silhavy, ka dhënë dorëheqjen pasi një fitore 3:0 ndaj Moldavisë vulosi kualifikimin e tyre për në Euro 2024, të hënën.

Silhavy udhëhoqi çekët në vendin e dytë në Grupin E, duke lënë nënkampionët e 1996-ës për të luajtur në kampionatin e tyre të tetë radhazi evropian pasi përfunduan në vendin e dytë, i barabartë me 15 pikë me Shqipërinë, e cila ka një goldallim më të mirë ballë për ballë.

“Edhe pse jemi të lumtur tani, ne kishim vendosur tashmë para ndeshjes që të mos vazhdonim”, tha Silhavy në një intervistë pas ndeshjes.

“I thashë presidentit të Federatës Çeke të Futbollit, Petr Fouska. Presioni ishte tashmë i madh, ndonjëherë nuk e kuptoja vetë. Kjo gjithashtu kontribuoi në vendimin tonë”.

Silhavy, 62 vjeç, mori drejtimin në vitin 2018 dhe udhëhoqi Republikën Çeke në çerekfinalet e Euro 2020.

Gjatë epokës së tij prej 56 ndeshjesh, ai arriti 26 fitore, 10 barazime dhe 20 humbje.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit