1.8 C
New York
Wednesday, December 6, 2023

Buy now

Makinat elektrike mund të përbëjnë deri në 86 për qind të tregut global deri në vitin 2030

Automjetet elektrike me decibel të ulët dhe çift rrotullues mund të gjenden gjithandej deri në fund të dekadës.

Veturat me emetim zero janë rrugës së duhur për të marrë pjesën e tregut global midis 62-86 për qind deri në vitin 2030, sipas raportit të Institutit Rocky Mountain (RMI).

Kërkesa globale për naftë për makina ka kaluar kulmin e saj dhe do të jetë në rënie të lirë deri në fund të dekadës, sipas RMI.

Komuniteti i veturave elektrike nuk është i panjohur për rritjen e mprehtë të shitjeve gjatë viteve të fundit.

Sipas Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë, 14 për qind e të gjitha makinave të shitura në vitin 2022 ishin elektrike, nga 9 për qind në 2021 dhe vetëm 5 për qind në vitin 2020.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit