0.8 C
New York
Wednesday, February 21, 2024

Buy now

Macron shtyn vizitën në Ukrainë për arsye sigurie

Presidenti francez, Emmanuel Macron kishte planifikuar të udhëtonte në Ukrainë më 13 dhe 14 shkurt, por vizita është shtyrë. Kështu shkruan e përjavshmja ekonomike franceze Challenges, duke shtuar se pallati Elysee e justifikoi këtë shtyrje “mbi të gjitha me çështjet e sigurisë”.

Do të ishte vizita e parë dypalëshe e Emmanuel Macron, udhëtimi i mëparshëm i të cilit u zhvillua me Mario Draghi dhe Olaf Scholz, shkruan revista sipas së cilës presidenti francez fillimisht do të ndalej në Odessa për një vizitë simbolike në qytetin e ndërtuar pjesërisht nga francezët, përpara se të shkonte në Kiev.

Udhëtimi përfshin edhe një komponent të rëndësishëm ekonomik që lidhet me rindërtimin e vendit, me shpalljen e një fondi prej 200 milionë eurosh të paguara si donacione për projektet civile të kryera nga SME-të franceze.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit