8.2 C
New York
Friday, April 19, 2024

Buy now

Macron “sfidon” NATO-n: Nëse ushtarët francezë sulmohen në Ukrainë, nuk ka nevojë të ndërhyni

- Advertisement -

Presidenti francez, Emmanuel Macron, u tha SHBA-ve dhe NATO-s se përfshirja e tyre nuk do të ishte e nevojshme, nëse trupat franceze në Ukrainë do të sulmoheshin.

Kështu përmendi ai në përgjigje të kundërshtimit të Washingtonit se vendosja e mundshme e trupave franceze në Ukrainë dhe një sulm rus ndaj tyre mund të tërheqë vendet perëndimore në konflikt me Moskën.

Franca ka pësuar vazhdimisht humbje në fushatat ushtarake, për shembull në Afrikë, pa kërkuar ndihmë nga aleatët, shtoi presidenti francez, sipas një publikimi nga media prestigjioze amerikane Wall Street Journal.

Në shkurt, Macron thirri Biden dhe Scholz për t’i informuar ata se ai donte të përdorte samitin e ardhshëm në Paris për t’i dërguar një mesazh Putinit.

Macron tha se kryeqytetet perëndimore duhet të ndalojnë së përjashtuari opsionet ushtarake, duke u thënë liderëve se donte të zbulonte një qasje të re pas samitit.

Scholz u përgjigj se nëse Macron do ta bënte këtë publikisht, kancelari dhe udhëheqësit e tjerë do të detyroheshin ta refuzonin atë. Zyrtarët thanë se ai e këshilloi fuqishëm Macronin kundër lëvizjes, duke thënë se kjo mund të krijojë një ndjenjë përçarjeje midis aleatëve.

Perspektiva e vendosjes së personelit perëndimor në Ukrainë, qoftë civil apo ushtarak, ka ngritur çështjen e mprehtë se si duhet të përgjigjen aleatët nëse njëri prej tyre vritet në një sulm rus.

Tensionet arritën kulmin kur kryeministri sllovak Robert Fico, kancelari Scholz, Ndihmës Sekretari i Shtetit për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike, James O’Brien dhe udhëheqës të tjerë arritën në Pallatin Elysee më 26 shkurt. Macron ndau pikëpamjet e tij mbi nevojën për paqartësi strategjike.

I ulur pranë tij, presidenti francez i kërkoi Scholz-it të komentonte. Zyrtarët thanë se Scholz e kundërshtoi fuqimisht këtë ide. Një nga një, liderët e Holandës, Polonisë dhe Greqisë folën dhe e hodhën poshtë me mirësjellje këtë ide.

Kryeministrja estoneze, Kaja Kallas, mbështeti Macron, duke argumentuar se liderët duhet të ndalojnë së diskutuari se çfarë nuk do të bëjnë në një luftë dhe të fokusohen në atë që do të bëjnë.

Pavarësisht kundërshtimit dërrmues në samit, Macron megjithatë tha në një bisedë me gazetarët se megjithëse nuk kishte konsensus për dërgimin e trupave, “asgjë nuk duhet të përjashtohet”.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit