28.2 C
New York
Wednesday, May 22, 2024

Buy now

Lulzim Peci kujton Fehmi Aganin: Veprimtaria akademike e politike e tij e ka vendin në piedistalin më të lartë

- Advertisement -

Ish-ambasadori i Kosovës në Suedi, Lulzim Peci e ka kujtuar Fehmi Aganin, politikanin shqiptar që ishte vrarë nga militarët serbë.

Peci shkroi në Facebook se veprimtaria akademike e politike e Aganit “e ka vendin ne piedestalin me te larte te pak burreshtetasve dhe humanisteve qe ka pasur Kosova”.

“Neser, nje qerek shekulli me pare, u vra mizorisht nga militaret serb, ideologu kryesor dhe humanisti i shquar i rezistences se viteve 1990-ta, Prof. Dr. Fehmi Agani! Veprimtaria akademike dhe politike e Profesor Aganit e ka vendin ne piedestalin me te larte te pak burreshtetasve dhe humanisteve qe ka pasur Kosova!”, shkroi Peci.

“Profesor i dashur, vepra e juaj e tejkalon jeten dhe brezat e politikes, dhe ajo eshte gurthemel i lirise, demokracise dhe pavaresise se Kosoves! Lavdi per jete e mot, Profesori dhe Heroi yne!”, shtoi drejtori i institutit KIPRED.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit