12.2 C
New York
Sunday, June 4, 2023

Buy now

Lotus ka gati konkurrentin e Porsche Taycan

I prezantuar për herë të parë në fillim të vitit 1990, Lotus tani ka gati për ta prezantuar modelin e ri të veturës që do bart emrin Type 133.

Rreth pesë metra i gjatë, rivali i veturës Porsche Taycan do të pozicionohet si modeli më luksoz në linjën e firmës.

Type 133 do të jetë i ngjashëm në madhësi me Grand Tourer Polestar 5 që do të dalë në shitje vitin e ardhshëm, por drejtori menaxhues i Lotus, Matt Windle ka thënë më parë se ndërsa ka një transferim teknologjie, Geely lejon markat e saj, të cilat përfshijnë Polestar, të kryejnë zhvillimin në mënyrë të pavarur.

Pamjet spiune tregojnë se Type 133 do të ketë një stil elegant, një çati të pjerrët dhe sugjerime dizajni nga versionet Evija dhe Eletre.

Lotus ka vendosur një fokus të madh në zhvillimin e tij dinamik, duke pasur parasysh se modeli do të ketë për detyrë të përballet me Taycan dhe Audi E-tron GT.

Versioni i nivelit fillestar ka të ngjarë të ofrojë rreth 602 kuaj fuqi nga një dy motorët, që përputhen ngushtë me Taycan GTS. Eletre R me specifikë të lartë që përmban një motor të pasëm më të fuqishëm që e rritë fuqinë në 904 kuaj fuqi.

Type 133 do të ruajë paketën e baterisë 112 kWh të Eletre.

 

Të ngjashme

105,454FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit